Smart Water Awards | Past Winners
15713
page-template-default,page,page-id-15713,ajax_fade,page_not_loaded,,side_area_uncovered_from_content,qode-child-theme-ver-1.0.0,qode-theme-ver-10.1.1,wpb-js-composer js-comp-ver-5.0.1,vc_responsive
 

Past Winners

2016

Australian Water Association Irrigation & Resource Management Award

Sentek

Allwater Water Treatment & Resource Management Award

Hydro-dis Water Treatment Systems

SA Water Leadership Award

RPC Pipe Systems

TRILITY Planning & Delivery Award

Detection Services

Minister’s Award for Climate Change Leadership

Micromet

Minister’s High Commendation for Climate Change Leadership

Allwater & SA Water
Chairman’s Award
Tim Waterhouse
EPA Award for Excellence in Environmental Practice
Factor UTB

2015

Chairman’s Award Winner

Peter Dillon for his outstand­ing contribution to the South Australian water industry.

MAR Hub Irrigation and Use Award Winner

Sentek

Australian Water Association Water Resource Management Award Winner

Optimatics in partnership with SA Water, MWH Global and C3 Global

Australian Water Association Water Resource Management High Commendation

Department of Environment, Water and Natural Resources

SA Water Leadership Award Winner

Primary Industries and Regions South Australia

TRILITY Planning and Delivery Award Winner

MWH Global, in partnership with SA Water, C3 Global and Optimatics

Minister’s Award for Excellence in Water Sustainability

Goyder Institute for Water Research

Minister’s High Commendation for Excellence in Water Sustainability

Environmental Water Services

2014

Chairman’s Award Winner

The Hon. Karlene Maywald for her exceptional services to the water industry, both in South Australia and nationally.

Water Industry Alliance Irrigation and Use Award Winner

Sentek

Australian Water Association Water Resource Management Award Winner

Factor UTB

SA Water Leadership Award Winner

Waterfind

TRILITY Planning and Delivery Award Winner

Kellogg Brown & Root and SA Water

TRILITY Planning and Delivery High Commendation

Environmental Water Services

Minister’s Award for Water and Climate Change Leadership

Environmental Water Services

2013

Chairman’s Award Winner

Richard Hopkins, CEO, Interna­tional Centre of Excellence in Water Resources Management

Smart Water Irrigation and Use Award Winner

Philmac Pty Ltd

Smart Water Resource Management Award Winner

City of Charles Sturt

Smart Water Resource Management High Commendation

Water Data Services and Ade­laide Mount Lofty Ranges NRM Board

Smart Water Leadership Award Winner

Sinclair Knight Merz and the National Centre for Groundwa­ter Research and Training

Smart Water Leadership High Commendation

University of South Australia Centre for Comparative Water Policies and Laws

Smart Water Planning and Delivery Award Winner

SA Water

Minister’s Award for Water and Climate Change Leadership

Toro Australia

Minister’s Award for Water and Climate Change Leadership – High Commendation

Philmac Pty Ltd

2012

Chairman’s Award Winner

Karsten Pedersen, AVK Australia

Smart Water Irrigation & Use Award Winner

Toro Australia

Smart Water Resource Management Award Winner

Aqua Guardian Group

Leadership Award Winner

Department for Water

Smart Water Planning & Delivery Winner

Optimatics

Minister’s Award for Water & Climate Change Leadership

SA Water

2011

Chairman’s Award Winner

Mike Terlet AO, United Water

Market Star Award Winner

SAGE Automation

Proven Exporter Award Winner

Sentek Technologies

Alliancing Award Winner

ICEWaRM

Climate Ready Award Winner

Optimatics, Ericsson & SA Water

Innovation Award Winner

Ducane Australia

2010

Chairman’s Award Winners

Professor Angus Simpson & Professor Graeme Dandy

Market Star Award Winner

Guidera O’Connor

Proven Exporter Award Winner

Philmac

Alliancing Award Winner

City of Onkaparinga in collabo­ration with SA Water & Willun­ga Basin Water Company

Climate Ready Award Winner

Guidera O’Connor

Innovation Award Winner

Waterfind

2009

Chairman’s Award Winner

Martyn Manual, Fibrelogic

Market Star Award Winner

Aquamate

Proven Exporter Award Winner

ICEWaRM

Alliancing Award Winner

Percat Water

Climate Ready Award Winner

Ecovortek

Innovation Award Winner

Newtreat

2008

Chairman’s Award Winner

Ian Smith, Chicago Trade Com­missioner, Austrade

Marketing Excellence Award Winner

Waterfind

Export Development Award Winner

Maric Flow Control

Emerging Exporter Award Winner

Baleen Filters

Collaborative Teaming Award Winner

Waterproofing Northern Ade­laide Regional Subsidiary

Innovation Award Winner

Intelligent Software Develop­ment

2007

Chairman’s Award Winner

Colin Pitman, City of Salisbury

Export Development Award Winner

Fibrelogic Pipe Systems

Export Development High Commendation

Osmoflo

Collaborative Teaming Winner

United Water Internat ional

Emerging Exporter Award Winner

The International Centre of Excellence in Water Resources Management

Innovation Award Winner

Optimatics

Innovation High Commendation

Philmac

2006

Chairman’s Award Winner

Malcolm Colegate

Export Development Award Winner

Rib Loc Australia Pty Ltd

Collaborative Teaming Winner

The International Centre of Excellence in Water Resources Management

Emerging Exporter Winner

Steriflow Filtration Systems (Aust) Pty Ltd

Innovation Award Winner

Waterfind Pty Ltd

Innovation High Commendation

Agrilink

Innovation High Commendation

Percat Water

2005

Chairman’s Award Winner

Chris Stathy, Philmac

Export Development Award Winner

Philmac

Collaborative Teaming Winner

QED Pty Ltd

Collaborative Teaming High Commendation

United Water

Innovation Award Winner

Optimatics & Tonkin

Marketing Excellence Winner

Sentek

2004

Chairman’s Award Winner

Kim Read, Tonkin

Export Development High Commendation

Philmac

Export Development Winner

Optimatics

Collaborative Teaming Winner

Tonkin